ora_logo

  • Old  Rafflesians' Association

  • Old  Rafflesians' Association

  • banner04

Dr Wee Kim Wee
Date & Place of Birth:  4 November 1915, Singapore
   
Marital Status: Married, 1 son and 6 daughters.
 
Education: Pearl's Hill School, 1923

Outram School, 1925

Raffles Institution, 1928 - 1929

 

Career:
1930 - 1941  Clerk in Circulation Department of Straits Times. Transferred to Advertising Department and later became a reporter.
1941 Joined the United Press Association (UPA), an American news agency.
1942 - 1944

During the occupation of Singapore, worked as a clerk in Japanese military establishments. At the end of the war, was supervisor and cashier of a large canteen which served Asian seamen working on Japanese merchant ships.

1945 Rejoined UPA after the occupation of Singapore. In the early 1950s, was

Office Manager-cum Chief Correspondent for Singapore, Malaya, Borneo and Brunei reporting to an American Manager for South East Asia.

1959 Deputy Editor, Straits Times, heading the Editorial Department in Singapore.
1970 - 1973 Editorial Manager, Straits Times.
1973 - 1980 Appointed High Commissioner to Kuala Lumpur from 1973 to August 1980.

Served as member of the Singapore delegation to the UN General Assembly in 1977 (3 months in New York).

1980 - 1984 Appointed ambassador to Japan in September 1980. Appointed concurrently Ambassador to the Republic of Korea in February 1981.
May 1984 Appointed Chairman, Singapore Broadcasting Corporation (SBC).
Aug 1985 - Sept 1993 Elected fourth President of the Republic of Singapore by Parliament on 30 August 1985.

Re-elected to a second term in 1989.

Exercised the full powers of the Elected President when the Constitutional amendments came into effect on 30 November 1991.

 
Public Service & Community Work: Served on the Rent Control Board, the Film Appeal Committee, the Land Acquisition Board, the Board of Visiting Justices and the National Theatre Trust.

Served on various charitable bodies including the blind, the deaf and the Singapore Anti-Tuberculosis Association (SATA).

Chairman of SATA for 2 years.

President - Singapore Badminton Association.

Vice-President - Badminton Association of Malaya.

 
Honours and Awards:
1963

Awarded the Public Service Star for his public work.

1966

Appointed a Justice of the Peace.

1979

Awarded the Meritorious Service Medal in recognition of his contribution to the Singapore diplomatic service.

1984

Order of Diplomatic Service Merit (Grand Gwanghwa Medal) by Government of Republic of Korea.

10 Oct 1989

Conferred the Knight Grand Cross of the Most Honourable Order of the Bath (KGCB) by the Queen of the United Kingdom.

12 Feb 1990

Received the Datjah Kerabat Laila Utama Yang Amat Dihormati (The Most Esteemed Family Order Laila Utama) or DK (First Class) from the Sultan of Brunei. 

3 Nov 1993

Conferred the Order of Temasek (First Class) by the Singapore Government.

24 Apr1994

First non-medical person to be conferred the Honorary Membership of the Singapore Medical Association.

30 Aug 1994

Doctor of Letters (Honorary) from National University of Singapore.

 

Terms & Conditions. Copyright © 2012. Old Rafflesians' Association. All Rights Reserved.

Web Design by Webwise Workz.